W niedzielę, 10 listopada w Zamku rycerskim w Dzięgielowie odbyło się wydarzenie patriotyczne „Niepodległa w Dzięgielowie”. Około 120 osób wzięło udział w drugiej edycji imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Dzięgielowa.

Całość rozpoczęła się od spektaklu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Młodzi aktorzy tańczyli, śpiewali, ale również zapraszali do siebie osoby bezpośrednio związane z Dzięgielowem. Na scenie, usytuowanej w zabytkowej stajni, pojawili się: Tomasz Tuchowski, który opowiedział o historii zamku, Ludwika Czyż i Zofia Fober, które przybliżyły działalność dzięgielowskiego stowarzyszenia, Adam Żwak, który opowiedział o budowie miejscowej sali gimnastycznej, zaś dyrektor Katarzyna Bogdał przybliżyła współdziałanie ze stowarzyszeniem oraz realizowane projekty.
Na scenie nie mogło zabraknąć miejscowych artystów – Bogdany Zakolskiej, Andrzeja Macury, którzy swoimi wspomnieniami i wierszami wprowadzili zebranych w chwilę poetyckiej refleksji i zadumy, zaś Zbigniew Eysymontt pokazał zdjęcia Dzięgielowa i opowiedział o miłości do tej miejscowości. Pomysłodawcą i reżyserem wydarzenia artystycznego była Weronika Glajc, o oprawę muzyczną zadbała Alina Kubaszczyk, a scenografię przygotowali pracownicy dziegielowskiej podstawówki.

Śpiewanie 22 pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Krzysztofa Durlowa (skrzypce) i Joanny Lipowczan-Stawarz (pianino), wykład Mariusza Jaszczurowskiego na temat tradycji formacji policji na Śląsku Cieszyńskim, z uwzględnieniem tematyki odzyskania przez nasz kraj niepodległości, prelekcja Ireny Kwaśny związana z wojną czechosłowacko-polską i urbanistycznym podziałem Śląska Cieszyńskiego oraz zwiedzanie zamku dopełniły ten wyjątkowy dzień.

Uroczystości były również okazją do złożenia podziękowań. Za pomoc i wsparcie realizacji licznych przedsięwzięć otrzymali je Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek oraz Prezes Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej Sławomira Godek. W imieniu naszej gminy gratulacje i słowa podziękowania dla organizatorów przedsięwzięcia złożył Przewodniczący Rady Gminy Goleszów Karol Lipowczan. Współorganizatorami całości były: Szkoła Podstawowa w Dzięgielowie, KGW i OSP Dzięgielów oraz Zamek rycerski.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Gminy Goleszów, Powiatu Cieszyńskiemu, Fundacji Orlen w ramach projektu Dar serca oraz Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Działaj Lokalnie. Więcej zdjęc znajduje się na www.goleszow.pl www.ox.pl