Misyjny Klub Sportowo-Rekreacyjny „Centrum” przy Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Misyjny Klub Sportowo-Rekreacyjny „Centrum” powstał w 1999 roku z potrzeby zaoferowania młodemu pokoleniu różnych form alternatywnego spędzania wolnego czasu. MKS „Centrum” nie jest zwykłym klubem, ale poprzez połączenie rozwoju sprawności fizycznej z wartościami duchowymi, ma być szkołą życia fair play. Celem jest zarówno popularyzacja dyscyplin sportowych sekcji klubu, jak też zachęcenie do niewyczynowego uprawiania sportu. Aby realizować te cele klub prowadzi zajęcia z młodzieżą szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Pośród wielu dyscyplin sportowych wybór padł na tenis stołowy, lekką atletykę i biegi górskie. Obecnie jednak działalność klubu ograniczyła się do prowadzenia sekcji lekkoatletycznej oraz organizacji zawodów sportowych o charakterze masowym.
Lekkoatletyka
W treningach sekcji lekkoatletycznej uczestniczy ok. 30 uczniów z terenów Bażanowic, Dzięgielowa, Goleszowa, Lesznej Górnej, Puńcowa. Oprócz regularnych treningów prowadzonych przez Adama Żwaka i Mirosława Wernera cztery razy w tygodniu, zawodnicy dodatkowo wyjeżdżają na letnie i zimowe obozy kondycyjne. Przykładowo w 2006r. takie obozy odbyły się w Istebnej, Dźwirzynie i Ustroniu. Młodzież jest również przygotowywana do uczestniczenia w zawodach lekkoatletycznych na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i ogólnopolskim.
Chętnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zapraszamy na zajęcia sekcji lekkoatletycznej do Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie.
Zawody
Zawody sportowe organizowane przez MKS „Centrum” są imprezami ogólnodostępnymi dla wszystkich chętnych chcących sprawdzić swoją kondycję i wziąć udział w ciekawych imprezach rekreacyjnych. Od kilku lat w jedną z niedziel października klub zaprasza wszystkich chętnych na bieg uliczny „O Złoty Dzięgiel”, którego trasa biegnie ulicami Dzięgielowa. Rywalizacja przebiega w kilku kategoriach wiekowych – dzieci młodszych, młodzików, juniorów i seniorów. Zobacz zdjęcia z biegu „O Złoty Dzięgiel” w 2006 r.
Kolejną tego typu imprezą, odbywającą się na przełomie maja i czerwca, jest Liga Biegów Przełajowych, a także Turniej Siatkówki Amatorów w kategorii mężczyzn seniorów.
W 2007 roku dzięgielowski Klub zorganizował następujące imprezy:
– turniej piłki siatkowej mężczyzn (kwiecień),
– gminna liga biegów przełajowych dla szkół podstawowych (czerwiec),
 – bieg O ZŁOTY DZIĘGIEL (październik).
W następnym roku planowana jest organizacja tych samych imprez sportowych.
Najważniejsze wyniki sportowe osiągnięte w 2007 roku:
Mikołaj Góralik
– 7 miejsce w makroregionie w biegach przełajowych i awans do mistrzostw Polski – 1 miejsce w biegu na 800m na mistrzostwach Śląska
– 3 miejsce w biegu na 1500m na mistrzostwach Śląska
– 1 miejsce w biegu na 800m na mistrzostwach makroregionu
– wszystkie starty jako junior młodszy
Michał Iwański
– 10 miejsce na mistrzostwach Śląska w biegach przełajowych w kategorii młodzików
– 15 miejsce w makroregionie w biegach przełajowych w kategorii młodzików
Daria Madzia
– 12 miejsce na mistrzostwach Śląska w biegach przełajowych w kategorii dzieci starszych
– 7 miejsce w makroregionie w biegach przełajowych w kategorii dzieci starszych
Czy wiesz, że…
  • Seniorzy trenujący biegi górskie i przełajowe reprezentujący barwy klubu MKS „Centrum” startowali dotychczas w bardzo prestiżowych zawodach: Mistrzostwach Europy w biegach górskich, Mistrzostwach Świata w biegach górskich oraz biegach zaliczanych do Pucharu Świata i Pucharu Polski. Startując w tych zawodach seniorzy dotarli do różnych zakątków świata na Alaskę (USA), Borneo (Malezja), nie mówiąc o Włoszech, Słowenii, Austrii, Niemczech i Republice Czeskiej.
  • Krzysztof Klisz, reprezentujący barwy klubu MKS „Centrum”, został brązowym medalistą w Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich w roku 2000 w kategorii juniorów.
  • Piotr Łupieżowiec otrzymał w 2004r. awans do kadry Polski na Mistrzostwa Świata w biegach górskich na Alasce.
  • Wojciech Doryghi był Mistrzem Polski młodzików na 1000 m w roku 2002.
  • Grzegorz Szczechla zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów młodszych w biegu przez przeszkody na dystansie 2000 m (2004r.).
  • Marcin Pelar został dwukrotnie (2003, 2004) międzynarodowym mistrzem Włoch w biegu górskim juniorów.