Dzięgielów – wieś położona malowniczo w pięknym zakątku Polski – na Śląsku Cieszyńskim – regionie o szczególnych tradycjach kulturowych i religijnych; ciekawym ukształtowaniu terenu; atrakcjach krajoznawczo-przyrodniczo-turystycznych.

Wspólna granica z Czechami; trasy rowerowe biegnące po obu stronach granicy (np. Grennways Kraków – Wiedeń); położenie u stóp polskich i czeskich Beskidów (np. Czantoria 995m n.p.m., Jaworowy 1031m n.p.m.); piętnastowieczny zamek; miasteczko pszczele (pasieka usytuowana w wyeksploatowanym kamieniołomie); bliskość takich miast jak Ustroń, Wisła, Cieszyn/Český Těšín; bogata przyroda (np. cieszynianka wiosenna, źródła tufowe) to wszystko sprawia, że Dzięgielów jest ciekawym miejscem na mapie turystyczno-przyrodniczej Śląska/Polski.

A co najważniejsze – tutaj niezależnie od poglądów i wyznania ludzie żyją w ekumenii, a ci co odeszli spoczywają na jednym wspólnym cmentarzu.

To właśnie tu, co roku spotykają się na Tygodniu Ewangelizacyjnym tysiące ludzi w różnym wieku, niezależnie od wyznania, jak również tutaj przy szczególnych uroczystościach śpiewana jest pieśń „Ojcowski dom to istny raj – dar ojca niebieskiego…”

Mieszkańcy są życzliwi, pracowici, mocno związani z regionem, szanują tradycję, ale i nie brak im twórczego, przyszłościowego myślenia.

Dane statystyczne:
Powierzchnia: 815,7627 ha
Ludność: 1366 osób (742 kobiet i 624 mężczyzn)